W pomieszczeniach narażonych na działanie wody i wilgoci niezbędne jest dodatkowe zabezpieczenie podłoża. Jakie materiały i akcesoria będą potrzebne do uszczelnienia i hydroizolacji powierzchni?
Dlaczego należy wykonać hydroizolację podłoża?
Wbrew powszechnemu przekonaniu ułożenie płytek ceramicznych na ścianie nie chroni jej przed przenikaniem wody i wilgocią. Szkliwione płytki ceramiczne, terakota czy gresy same w sobie stanowią wystarczające zabezpieczenie przed wilgocią, niestety nie możemy tego powiedzieć o fugach między płytkami.. W większości przypadków fugi, stosowane do wypełniania szczelin między płytkami, nie dają 100% gwarancji wodoszczelności, a ich struktura pozwala na przenikanie do wnętrza wilgoci. Z biegiem czasu woda wchłaniana przez fugi i warstwy kleju może dostać się pod płytki, a następnie do podłoża.
Konsekwencją zawilgocenia ścian wykonanych z gazobetonu, płyt gipsowo-kartonowych czy mas gipsowych może być:
- degradacja betonu (kruszenie, pękanie);
- wypłukiwanie spoiwa;
- rozrost grzybów i pojawienie się pleśni.
Szczególnie te ostatnie stanowią poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia człowieka, jak i struktury budynku. Usunięcie pleśni i grzybów jest niezwykle problematyczne, kosztowne i najczęściej kończy się skuwaniem okładziny z całej ściany. Woda, która dostała się pod płytki, może również pojawić się w postaci wykwitów i zacieków na ścianie lub suficie u sąsiada.
Na czym polega hydroizolacja?
Hydroizolacja polega na zabezpieczeniu podłoża przed wilgocią poprzez nałożenie wodoodpornej warstwy w postaci folii w płynie oraz specjalnych taśm i kołnierzy uszczelniających.
Gdzie wykonywana jest hydroizolacja?
Wykonanie hydroizolacji zalecane jest w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć i wodę jak łazienka czy kuchnia. Wyróżnia się w nich streJednyfy wilgotne i strefy mokre, W tych ostatnich, których powierzchnie mają bezpośredni kontakt z wodą, zalecane jest wykonanie gruntownej hydroizolacji.
Do stref mokrych należą:
- ściany i podłogi wnęki prysznicowej, szczególnie w prysznicu bez brodzika (tzw. prysznic walk-in);
- podłoga w łazience;
- ściany wokół wanny z prysznicem;
- ściana wokół umywalki;
- ściana przy zlewie w kuchni.
Co jest niezbędne do przygotowania hydroizolacji?
Jednym ze sposobów wykonania prawidłowej hydroizolacji podłoża jest zastosowanie folii w płynie. Oprócz tego niezbędne będą kołnierze i taśmy uszczelniające.
Folia w płynie
Folia w płynie jest jednym z najpopularniejszych produktów do wykonania izolacji podłoża. Ma postać elastycznej masy półpłynnej konsystencji. Zapewnia pełne zabezpieczenie przeciwwilgociowe i powierzchniowe ściany. Innymi słowy, zabezpiecza ścianę i podłogę przed wnikaniem wody.
Przy wyborze folii w płynie warto zwrócić uwagę na to:
- jaki jest skład produktu (czy np. nie zawiera związków szkodliwych, toksycznych)
- czy można ją stosować z wybranym przez nas klejem do płytek
- na jakie podłoże możemy ją aplikować.
Doskonałym produktem do zastosowań w strefach mokrych jest folia w płynie Kerakoll Nanodefense® Eco.
Nanodefense® Eco jest folią w płynie przygotowaną na bazie wody, której wszystkie składniki są wykonane z bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska komponentów. Gwarantuje całkowitą nieprzepuszczalność wody przy tzw. parciu dodatnim wody (np. tzn. gdy napór wody „dociska” powłokę do powierzchni ściany). Nanodefense® Eco może być stosowana na podłoża chłonne i wrażliwe na wilgoć, ale także na np. stare płytki ceramiczne gdy chcemy zmienić wystrój łazienki bez zrywania starych płytek.
Przy pomocy folii w płynie Nanodefense® Eco można wykonywać wyłącznie izolacje we wnętrzach. Sprawdzi się na podłogi z betonu, betonu prefabrykowanego lub odlewanego zwarte i równe jastrychy cementowe, a także ściany gipsowe, płyty gipsowo-kartonowe, tynki i zaprawy cementowe oraz zaprawy cementowo-wapienne. To idealne rozwiązanie pod płytki ceramiczne i kamienie naturalne.
Nanodefense® Eco można stosować z większością zapraw klejowych dostępnych na rynku:
- z klejami mineralnymi;
- z klejami organiczno-mineralnymi jedno- i dwuskładnikowymi;
- z klejami cementowymi, epoksydowymi i poliuretanowymi.
Zaletą folii w płynie jest łatwość użycia. Nanodefense® Eco nie wymaga gruntowania powierzchni i jest gotowa do użycia zaraz po otwarciu pojemnika.
Zabezpieczenie narożników i krawędzi: taśmy uszczelniające,
Do prawidłowego wykonania uszczelnienia niezbędne są również taśmy uszczelniające. Stosowane są do zabezpieczenia krawędzi między ścianami, ścianami i podłogą, narożników oraz przerw dylatacyjnych. Do wykonania tego typu prac można użyć różnego rodzaju taśm z oferty Kerakoll jak Aquastop 120, Aquastop Plus 120 czy Aquastop Pro (taśmy z paskiem butylu na jednej krawędzi).
Na rury i dziury w ścianie: kołnierze uszczelniające
Kołnierze uszczelniające (np. Aquastop Flangia lub Aquastop Plus mankiet – kołnierze z elastyczną strefą uszczelniającą) to niezbędne akcesoria, które służą do izolacji i zabezpieczenia rur w miejscach odpływów i przepustów. Elastyczna forma kołnierzy sprawia, że mogą one zostać dopasowane do kształtu rury i w ten sposób zapewniają izolację przed wodą i wilgocią a także zabezpieczenie przed uszkodzeniem mechanicznym rury.
Jaki zestaw do hydroizolacji podłoża?
Na system hydroizolacji podłoża składa się kilka elementów. Dobrą praktyką jest wybór akcesoriów do hydroizolacji pochodzących od jednego producenta. Wówczas mamy pewność, że będą one ze sobą kompatybilne i zapewniają maksymalną ochronę podłoża przed działaniem wody i wilgocią.
Rekomendowane produkty z oferty firmy Kerakoll:
- Folia w płynie: Nanodefense® Eco
- Taśmy uszczelniające: Aquastop 120, Aquastop Plus 120 wraz z odpowiadającymi im narożnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz Aquastop Pro (120 i 300)
- Mankiety uszczelniające: Aquastop Flangia lub Aquastop Plus mankiet.
Comments are closed.