Na skutek działania czynników zewnętrznych, wilgoci, zmian temperatur i uszkodzeń mechanicznych beton ulega degradacji. Pojawiają się na nim pęknięcia a sam materiał jest bardziej podatny na kruszenie. Jak skutecznie naprawiać uszkodzenia betonu?
Dlaczego powierzchnia betonu ulega uszkodzeniu?
Beton to popularny materiał budowlany. Powstaje w wyniku zmieszania trzech elementów: cementu, kruszywa i wody. Mieszanka ta po związaniu i stwardnieniu cechuje się wyjątkową odpornością na ściskanie. Z tego powodu beton jest materiałem często wykorzystywanym przy wytwarzaniu płyt chodnikowych, wylewaniu schodów, tarasów czy wykonywaniu podmurówek.
Beton, pomimo wielu swoich zalet, nie jest materiałem niezniszczalnym. Na powierzchniach betonowych po pewnym czasie pod wpływem czynników atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych zaczyna się proces degradacji. Wynikiem tego są pęknięcia, ukruszenia i ubytki widoczne na jego powierzchni.
Uszkodzenia najczęściej pojawiają się po mroźnej zimie lub na powierzchni nadmiernie eksploatowanej (np. po której jeździ się ciężkim sprzętem). Skoki temperatur, duże nasłonecznienie z kolei powodują, że materiał pracuje i przez to szybciej ulega spękaniu i degradacji.
Tego typu pęknięcia, skruszenia betonu należy szybko naprawić. Im dłużej będziemy z tym zwlekać, tym większe zagrożenie, że ubytki będą się powiększać. A wówczas naprawa powierzchni może być o wiele trudniejsza.
Czym naprawić ubytki w betonie?
Do uszkodzeń, pęknięć i wykruszeń betonu (również betonu zbrojonego) najlepiej wykorzystać nowoczesne mineralne zaprawy naprawcze – takie, jak GeoLite® 40 czy GeoLite® 10.
Co wyróżnia zaprawy Kerakoll GeoLite®?
- Czas wiązania. Zaprawy Geolite mają różne czasy wiązania (10, 40, a nawet 80 minut). Można je mieszać ze sobą, w celu otrzymania żądanej obrabialności i dostosować do potrzeb budowlanych.
- Monolityczność. Właściwość, która przydatna jest szczególnie przy naprawie betonu zbrojonego. W tradycyjnym rozwiązaniu naprawa tego rodzaju wiązała się z nałożeniem kilku warstw w celu ochrony stali zbrojeniowej. Przy GeoLite® nie ma takiej potrzeby. Zaprawa pozwala zarówno otulić, ochronić, jak i wzmocnić beton zbrojony bez konieczności nanoszenia dodatkowych materiałów.
- Uniwersalność. Zaprawy GeoLite® można stosować do różnych prac naprawczych od łatania drobnych ubytków po reprofilacje i naprawy obiektów z betonu zbrojonego jak rampy, półki, balkony, tarasy, belki filary płyty, elementy dekoracyjne, gzymsy czy beton architektoniczny. GeoLite® w każdym przypadku będzie dobrym rozwiązaniem.
Jak naprawić ubytki w betonie?
- Naprawa betonu powinna być przeprowadzana, gdy temperatura otoczenia wynosi minimum +5 °C (max. +40 °C).
- Zanim przystąpimy do łatania i uzupełniania ubytków, musimy dokładnie oczyścić powierzchnię i usunąć zdegradowaną warstwę betonu (np. kruszące się elementy, łuszcząca się farba).
- Wszystkie ubytki należy poszerzyć (przy pomocy szapechelki lub szlifierką kątowej) do szerokości co najmniej 5 mm. Dzięki temu zaprawa dokładnie wypełni szczeliny.
- Przy naprawie betonu zbrojonego, musimy usunąć korozję z samego zbrojenia. Wykonujemy to przez szczotkowanie (ręczne lub mechaniczne) lub za pomocą piaskowania.
- Podłoże należy dodatkowo oczyścić za pomocą sprężonego powietrza lub wody (myjki ciśnieniowej).
- Przed aplikacją zaprawy powierzchnia powinna być nasycona. W tym celu można ją zwilżyć wodą lub zastosować specjalny grunt Geolite® Base.
- Zaprawę należy przygotować zgodnie z instrukcją, która znajduje się na opakowaniu.
- Gotowa, dobrze przygotowana zaprawa powinna mieć charakter jednolitej mieszanki bez grudek. W przypadku mieszania dużej ilości korzystamy z betoniarki, do mniejszych ilościach wystarczy zwykła wiertarki z mieszadłem.
- Zaprawę Geolite® 40 najlepiej jest nanosić ręcznie przy pomocy kielni lub maszyny natryskowej. Warto zwrócić uwagę, że niektóre zaprawy GeoLite (np. Geolite 10) cechują szybkim czasem wiązania, więc prace należy wykonywać w odpowiednim tempie.
Powierzchnia z zaprawą powinna dojrzewać w odpowiednio wilgotnych warunkach — minimum 24 godziny. Należy ją chronić przed działaniem promieni słonecznych i wiatru.
Comments are closed.