Hydroizolacja to ważny etap przygotowania podłoża i ścian w strefach mokrych łazienki. Jakich materiałów będziemy potrzebować i jak prawidłowo wykonać hydroizolację? Poradnik krok po kroku.
W jakich miejscach łazienki należy wykonać hydroizolację?
Hydroizolacja to zabezpieczenie przeciwwodne i przeciwwilgociowe wykonywane przed ułożeniem ceramicznej okładziny lub innych materiałów wykończeniowych. Hydroizolację podłoża w łazience należy wykonać w tzw. strefach mokrych, w których ściany i podłogi są narażone bezpośrednie działanie wody.
Do stref mokrych zaliczają się:
- cała podłoga w łazience;
- obszar na ścianie wokół wanny i umywalki;
- powierzchnia obok toalety, bidetu i pralki;
- ściany i podłoga we wnęce prysznicowej (np. prysznic typu walk-in z odpływem liniowym).
W pozostałej części łazienki – czyli w tzw. strefach wilgotnych – nie ma konieczności wykonania hydroizolacji. W tym przypadku wystarczającą ochronę zapewnia okładzina ceramiczna wykończona wodoodporną fugą.
Jaki obszar strefy mokrej powinien zostać zabezpieczony?
Obszar zabezpieczenia zależy od projektu łazienki, lokalizacji wanny, umywalki i prysznica.
Przyjmuje się, że zabezpieczone powinny być:
- cała podłoga w łazience do wysokości minimum 10 cm nad powierzchnię posadzki;
- obszar wokół umywalki do 50 cm w promieniu misy;
- powierzchnia wokół wanny do wysokości całego pomieszczenia (minimum 210 cm).
Przy strefie mokrej powinien zostać również uwzględniony margines bezpieczeństwa – ok. 50 cm w promieniu kabiny prysznicowej, po bokach i nad kabiną.
Materiały do hydroizolacji
Przed rozpoczęciem uszczelniania i zabezpieczenia łazienki należy wyposażyć się w zestaw niezbędnych materiałów i akcesoriów. Do wykonania hydroizolacji potrzebne będą:
- do zabezpieczenia ścian i podłogi: folie w płynie, czyli specjalne masy uszczelniające na bazie żywic syntetycznych o płynnej konsystencji, które pokrywają podłoże nieprzepuszczalną powłoką – Nanodefense Eco – lub tzw. szlamy mineralne, czyli jedno- lub dwuskładnikowe, elastyczne zaprawy uszczelniające na bazie cementu – Aquastop Nanoflex i Aquastop Flex. Rozwiązaniem, które ostatnio zdobywa zwolenników jest wykonanie izolacji ze specjalnych mat wodoszczelnych przyklejanych do podłoża – Aquastop Plus Membrana.
- do uszczelniania narożników i styku ściany z podłogą: taśmy i mankiety uszczelniające Aquastop 120, Aquastop Plus 120 oraz Aquastop Pro 120.
- do zabezpieczenia odpływów i rur: kołnierze uszczelniające Aquastop Flangia oraz mankiety z grupy Aquastop Plus z tzw. strefą elastyczną.
Hydroizolacja łazienki przy pomocy folii w płynie krok po kroku
Przygotowanie podłoża
Zanim przystąpimy do pokrywania powierzchni warstwą uszczelniającą, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża.
- Usuwanie i czyszczenie. Powierzchnia, na której będziemy nakładać warstwę uszczelniającą powinna być czysta i równa. Jeżeli wykonujemy remont łazienki, konieczne jest usunięcie wszelkich pozostałości starych warstw jak kleju, farb czy żywic. Należy pozbyć się z nich drobinek pyłu, kurzu, a także usunąć wszelkie zabrudzenia, w tym plamy z tłuszczu.
- Pozbycie się pleśni i grzybów. Należy również dokładnie sprawdzić kondycję podłoża i upewnić się, że nie znajdują się na niej wykwity pleśni i grzybów. W razie potrzeby należy je usunąć dostępnymi środkami chemii budowlanej.
- Wyrównanie ubytków. Przed wykonanie hydroizolacji podłoże powinno zostać wyrównane, a wszelkie ubytki należy wypełnić klejem lub zaprawą.
- Jeżeli izolację podłoża wykonujemy na wyjątkowo chłonnym podłożu konieczne będzie również wykonanie gruntowania, które nasyci wierzchnią warstwę. Roztwór do gruntowania należy rozprowadzić za pomocą specjalnego pędzla malarskiego. Kolejne etapy prac wykonujemy dopiero po wyschnięciu warstwy gruntu.
Szczegółowe informacja na temat przygotowania podłoża znajdziesz w artykule: Jak zgruntować i poprawić przyczepność podłoża przed układaniem płytek?
Hydroizolacja pod płytki
Na odpowiednio przygotowanym, wyrównanym, oczyszczonym i zagruntowanym podłożu możemy rozpocząć nakładanie folii w płynie Nanodefense® Eco.
- Folia w płynie jest preparatem gotowym, który nie wymaga przygotowania.
- Przed rozpoczęciem stosowania należy masę dokładnie wymieszać w wiaderku.
- Do rozprowadzania folii w płynie najlepiej sprawdzi się pędzel malarski. można również zastosować pace lub wałek welurowy.
- Preparat rozkład rozprowadzamy cienką warstwą tak, aby dokładnie pokryć całą powierzchnię. Nanodefense® Eco ma błękitny odcień, co pozwoli nam łatwo ocenić dokładność pokrycia.
- Po wyschnięciu pierwszej warstwy (co może zająć około 1-2 godzin) możemy nakładać drugą warstwę folii.
Izolacja narożników i dylatacji
Strefy bardziej narażone na działanie wody takie jak połączenia posadzki podłogi ze ścianami i narożniki muszą być uszczelnione bardziej wytrzymałymi taśmami powlekanymi poliestrem. Do uszczelnienia narożników i styku ściany sprawdzą się taśmy uszczelniające Aquastop 120, Aquastop Plus 120, Aquastop Pro 120 oraz odpowiadające im narożniki.
- Na powierzchni, na którą chcemy nałożyć warstwę uszczelniającą, rozprowadzamy warstwę świeżej folii przy zachowaniu marginesów o długości około 10 cm.
- Nakładamy na folię wcześniej przygotowaną taśmę, a następnie nakładamy na nią warstwę masy uszczelniającej tak, aby odpowiednio zespolić ją z podłożem.
Izolacja przejść rur
Musimy również uszczelnić wszystkie miejsca przejść rur w ścianie: wodociągowych/elektrycznych. Do tego celu wykorzystujemy specjalne mankiety i kołnierze uszczelniające z grupy Aquastop Plus oraz Aquastop 120 (Flangia).
- Kołnierze przytwierdzamy do podłoża tak samo jak taśmy uszczelniające – za pomocą folii w płynie.
- Wokół odpływu lub rury rozprowadzamy folię.
- Następnie nakładamy na nią mankiet Aquastop i mocno dociskamy do warstwy folii.
- Na tak przytwierdzony mankiet nakładamy drugą warstwę folii w płynie, aby całkowicie osadzić go w warstwie hydroizolacyjnej.
Układanie płytek i spoinowanie
Po wykonaniu wszystkich czynności (zabezpieczeniu ścian folią w płynie, a newralgicznych miejsc taśmami i mankietami) możemy przystąpić do układania płytek. Pamiętajmy, że do układania okładziny ceramicznej i przystępujemy dopiero po wyschnięciu warstwy hydroizolacyjnej. W przypadku Nanodefense Eco wystarczy odczekać 2 godz. po nałożeniu drugiej warstwy.
Na powierzchni pokrytej powłoką hydroizolacyjną należy stosować kleje klasy C2/S1, cechujące się zwiększoną przyczepnością i przeznaczone do stosowania na podłożach elastycznych i niechłonnych.
Ostatnim i niezwykle ważnym elementem uszczelnienia podłoża jest fugowanie oraz wypełnienie przerw dylatacyjnych między płytkami. W tym przypadku niezwykle ważne jest dobór odpowiedniej fugi, która będzie cechowała się wodoodpornością. Wówczas będziemy mieli pewność, że nasza okładzina przez długie lata zachowa właściwą estetykę i funkcjonalność.
Do fugowania stref mokrych w łazience można stosować zarówno fugi 2-składnikowe (epoksydowe) oraz cementowe uelastycznione. Doskonale również w tym przypadku sprawdzi się cementowo‑żywiczna fuga Fugabella® Color o wyjątkowych właściwościach hydrofobowych.
Comments are closed.