Gruntowanie jest ważnym etapem przygotowania podłoża przed układaniem płytek ceramicznych. Jak prawidłowo zagruntować podłoże? Jakie preparaty należy zastosować?
Po co gruntować podłoże przed układaniem płytek?
Preparaty gruntujące to specjalne środki, które nakładany są na podłoże ścienne i podłogowe przed rozpoczęciem układania płytek. Gruntowanie to istoty etap, którego nie powinniśmy pomijać. Środek gruntujący, pomimo swojej niepozornej formy, ma do spełnienia bardzo ważne zadania.
Zaprawy gruntujące zmniejszają i ujednolicają chłonność podłoża.
Większość podłoży mineralnych cechuje się porowatą i nasiąkliwą strukturą. Taka powierzchnia bardzo szybko wchłania wodę z zaprawy klejowej, która szybko traci swoje parametry obróbkowe, w efekcie drastycznie skraca się czas jej obrabialności.
Kleje, które wysychają za szybko, nie uzyskują też pełnej wytrzymałości i z tego powodu w przyszłości mogą być bardziej podatne na kruszenie.
Poprzez nałożenie preparatu gruntującego nasycamy górną powierzchnię podłoża i redukujemy proces zbyt szybkiego wysychania kleju. Możemy wtedy bez pośpiechu układać płytki na powierzchni.
Gruntowanie poprawia przyczepność kleju.
Grunt przydaje się również w sytuacjach odwrotnych – gdy musimy położyć płytki na podłożu cechującym się słabą nasiąkliwością. Do tego typu zadań stosowane są specjalne preparaty, które tworzą na powierzchni warstwę kontaktową poprawiającą przyczepność zaprawy klejowej.
Po gruntowaniu zwiększa się wytrzymałość mechaniczna podłoża.
Podłoża do układania płytek nie zawsze są idealne. Mogą się kruszyć i ulegać piaszczeniu, co znacznie osłabia ich przyczepność i trwałość. Do tego rodzaju podłoży stosuje się grunty o podwyższonej penetracji, które związują luźne cząstki i w ten sposób znacznie wzmacniają mechaniczną wytrzymałość podłoża.
Grunty związują pyłki i drobinki.
Nawet na najlepiej przygotowanym i oczyszczonym podłożu mogą pojawić się drobinki pyłu i kurzu, które osłabiają przyczepność kleju. Wykonując gruntowanie podłoża, zwiążemy pozostałe drobinki, przez co będzie doskonale przygotowane do nakładania zaprawy klejowej.
Spowalniają reakcje chemiczne na tynkach gipsowych i cementowych.
Na niektórych podłożach na bazie gipsu i anhydrytu po zetknięciu z zaprawami i klejami mineralnymi mogą wystąpić niepożądane reakcje chemiczne osłabiające przyczepność. Niektóre rodzaje gruntów (np. Biogrip lub Primer A prod. Kerakoll) tworzą na powierzchni powłokę izolacyjną, która neutralizuje tego typu procesy.
Jaki preparat do gruntowania wybrać?
Nie ma gruntów uniwersalnych. Preparaty do gruntowania różnią się od siebie parametrami i przeznaczeniem. Na decyzję o wyborze rodzaju środka gruntującego wpływa wiele czynników, do których należą:
- rodzaj podłoża (np. tynki gipsowe i cementowe, płyty gipsowe i gipsowo-kartonowe czy beton komórkowy)
- cechy podłoża (chłonne, nasiąkliwe, mało nasiąkliwe, nienasiąkliwe)
- miejsce (ściana czy podłoga)
- środowisko (we wnętrzu/na zewnątrz, poziom wilgotności)
- rodzaj okładziny (np. ceramika, gres, kamień naturalny)
W zależności od rodzaju podłoża zaprawy możemy podzielić na:
- Preparaty gruntujące przeznaczone do podłoży nasiąkliwych i mocno chłonnych. Ich celem jest wyrównanie porowatości i podłoża. Stosowane są wewnątrz i na zewnątrz budynku.
- Preparaty gruntujące przeznaczone do wykorzystywania na podłożach mało chłonnych lub nienasiąkliwych. Tego typu grunty stosowane są na podłożach, które cechują się wyjątkowo słabą nasiąkliwością jak:
- parkiety;
- powierzchnie metalowe na sztywnym podłożu;
- podłogi z pozostałościami klejów na bazie żywic;
- stare, dobrze trzymające się podłoża okładziny ceramiczne.
Zaprawy z tej kategorii na bazie składników mineralnych tworzą na powierzchni specjalny film, który zwiększa przyczepność podłoża i umożliwia połączenie kleju.
Jak zagruntować powierzchnię?
Podłoże, na którym mamy wykonać gruntowanie, musi być odpowiednio przygotowane. Należy również pamiętać, że grunty należy nakładać przy temperaturze minimum + 5 stopni Celsjusza.
Oczyszczenie podłoża.
Przed rozpoczęciem gruntowania należy dokładnie oczyścić podłoże. Powinno być stałe, jednolite, bez pyłów, odpadających i rozdzielających się części. Należy usunąć również pozostałości poprzednich warstw, żywicy, farb, lakierów, resztek klejów, a także oleju i tłuszczu. Szerzej na temat przygotowania podłoża dowiesz się z artykułu: Przygotowanie podłoża przed układaniem płytek.
Dalszy zakres prac będzie się różnić w zależności od tego, z jakim typem podłoża mamy do czynienia. Inaczej przebiegać będzie przygotowanie podłoża nienasiąkliwego i mało chłonnego, inaczej podłoża porowatego.
Przygotowanie podłoża nienasiąkliwego.
Do przygotowania podłoża nienasiąkliwego należy stosować środki, które utworzą na powierzchni podwyższającą przyczepność powłokę jak Keragrip Eco
- Preparat Keragrip Eco wylewamy z pojemnika bezpośrednio na podłoże. Za pomocą gąbki lub wałka z włosia syntetycznego rozprowadzamy na powierzchni cienką warstwę.
- W trakcie rozprowadzania ważne jest, abyśmy prowadzili narzędzie w jednym kierunku. Powtarzamy operację tym razem prowadząc narzędzie prostopadle do poprzedniego kierunku.
- Pokrywamy w ten sposób całą powierzchnię. Keragrip Eco ma formę czerwonej cieczy, dlatego nie będziemy mieć problemu ze sprawdzeniem dokładności pokrycia.
- Aby gruntowanie było skuteczne, powierzchnię należy pokryć co najmniej dwiema warstwami.
- Przed nałożeniem kolejnej warstwy należy odczekać minimum godzinę i sprawdzić jej właściwości (warstwa musi być twarda i nie może występować lepkość w dotyku).
- Dalsze prace należy wykonywać dopiero po wyschnięciu gruntu, ale nie później niż po upływie 24 godz.
Gruntowanie podłoża chłonnego.
Do gruntowania podłoży chłonnych najlepszy będzie Biogrip lub Primer A Eco.
- Przygotowujemy Biogrip lub Primer A w proporcji zalecanej przez producenta.
- Do regulacji podłoży o dużej nasiąkliwości zaleca się rozcieńczenie wodą Biogrip w proporcji 2:1 (Primer A 3:1). Mieszamy przed użyciem.
- Grunt rozprowadzamy za pomocą wałka z krótkim włosiem lub pędzla tworząc na powierzchni cienką warstwę.
- Środek rozprowadzamy stale w jednym kierunku, a następnie powtarzamy operację prostopadłe do poprzedniego kierunku rozprowadzania.
- Po pokryciu całej powierzchni należy powtórzyć nakładanie. Ilość warstw zależy od właściwości podłoża. W przypadku bardzo chłonnych podłoży konieczne jest nałożenie kilku warstw.
Jak dobrać grunt od podłoża?
Wybór preparatów uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju podłoża i efektu, jaki chcemy osiągnąć.
- Do podłoży na bazie gipsu, tynków gipsowych i cementowych, jastrychów mineralnych i cementowych, płyt gipsowych i gipsowo-kartonowych, stabilnych płyt wiórowych, betonu komórkowego, prefabrykowanego i wylewanego na budowie: Biogrip, Primer Eco.
- Do wzmacniania słabych podłoży chłonnych poziomych (jastrychy cementowe, cementowe i wapienno-cementowe) Keradur Eco.
- Do regulacji chłonności podłoży bardzo porowatych: Primer Eco, Biogrip.
- Do wzmacniania podłoży chłonnych: Primer Eco.
- Do podłoży z ogrzewaniem podłogowym: Biogrip, Primer Eco.
- Do podłoży pokrytych żywicami: Keragrip Eco
- Do poprawienia przyczepności podłoży niechłonnych: Keragrip Eco.
Comments are closed.