Przed położeniem paneli winylowych, drewnianych czy układaniem płytek ceramicznych należy dokładnie wyrównać podłoże. Do tego zadania najczęściej stosuje się wylewki samopoziomujące. Zapewniają trwałość, wytrzymałość podłoża oraz idealnie płaską i równą powierzchnię. Jak wyrównać podłoże za pomocą wylewki samopoziomującej?
Podłoga, na której będziemy układać płytki ceramiczne, wykładzinę winylową czy panele musi spełniać określone parametry związane ze stabilnością, przyczepnością i stopniem wyrównania powierzchni. Szczególnie ten ostatni element ma istotne znaczenie. Układanie podłogi na nierównej i nieregularnej powierzchni może skutkować pojawieniem się odkształceń, co wpływa nie tylko na estetykę, ale również na komfort użytkowania i wytrzymałość. W większości przypadków do wyrównywania powierzchni stosowane są tzw. zaprawy samopoziomujące.
Co zrobić przed zastosowaniem masy samopoziomującej?
Oczyszczanie podłoża
Podłoże, na którym mamy zastosować masę samopoziomującą, musi być regularne i jednorodne. Z tego powodu przed wylaniem zaprawy należy oczyścić podłoże i usunąć z niego stare warstwy, w tym pozostałości cementu, wapna czy resztki farb i klejów. Warto dokładnie przyjrzeć się też strukturze podłoża i usunąć z niego wszystkie kruche elementy, naprawić pęknięcia czy uzupełnić większe ubytki miejscowe.
Do wypełniania ubytków i pęknięć najlepiej stosować materiały najbardziej zbliżone do materiału, z jakiego wykonane jest podłoże. Może to być zaprawa do wypełniania ubytków betonu, żywica epoksydowa, mata z włókna szklanego lub zaprawa na bazie żywic epoksydowych.
Gruntowanie
Kolejnym etapem jest gruntowanie. Rodzaj gruntu zależy od stanu podłoża i jego stopnia nasiąkliwości.
- Do powierzchni całkowicie nienasiąkliwych (np. ceramika, piaskowce, farby epoksydowe i do malowania murów, pozostałości klejów, gładkie, zwarte i spójne powierzchnie cementowe) stosujemy grunt poprawiający przyczepność np. Keragrip Eco.
- Do podłoży nasiąkliwych (np. na bazie cementu, gipsu i anhydrytu), należy zastosować grunt Primer A Eco lub Biogrip, które obniżają i regulują chłonność podłoży.
Niwelowanie nierówności podłoża
Po dokładnym oczyszczeniu, odpyleniu i zagruntowaniu podłoża możemy przystąpić do wykonania niwelacji. Innymi słowy, musimy ustalić jaka grubość wylewki, pozwoli uzyskać jednolity i wyrównany poziom.
Można to wykonać na różne sposoby. Najczęściej stosowane są tzw repery niwelacyjne, które osadzane są na podłożu w celu ustalenia pułapu wylewki. Do tego zadania najlepiej wykorzystać poziomicę laserową lub zwykłą, długą poziomicę (minimum 2 metry). W tym ostatnim przypadku przykładamy ją do podłoża i oznaczamy pułap, do którego musi być wylana zaprawa wyrównująca.
Od różnicy w nierównościach będzie zależało to, jaki typ zaprawy będzie nam potrzebny.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje wylewek:
- Wylewka cienkowarstwowa: stosowana do równości od 2 mm do około 50 mm.
- Wylewka grubowarstwowa: do wyrównania podłoża od 50 mm do nawet 10 cm.
Przygotowanie zaprawy samopoziomującej
- Zaprawy samopoziomujące przygotowujemy zgodnie z instrukcją, która znajduje się na opakowaniu. W przypadku zaprawy Keratech® Eco R30 wlewamy do pojemnika ok. 3/4 i rekomendowanej ilości wody i łączymy ją z zaprawą. Mieszamy za pomocą mieszadła wolnoobrotowego (≈ 400 obr./min). Dolewamy stopniowo wodę, aż cała masa uzyska jednorodną, wolną od wszelkiego typu grudek konsystencję.
- Zaprawę samopoziomującą (np. Keratech® Eco R30, Keratech Flex) należy stosować bezpośrednio po przygotowaniu. Rozpoczynamy wylewanie od miejsca najbardziej oddalonego od wyjścia. Masę najlepiej aplikować pacą lub kielnią.
- Wylewkę rozprowadzamy za pomocą tzw. „jeża” (wałek z kolcami) lub przy pomocy listwy poziomującej o okrągłym przekroju. W ten sposób usuniemy pozostałości powietrza z podłoża i uzyskamy równą i płaską powierzchnię.
Kolejna warstwa (jeśli jest konieczna) może zostać nałożona zaraz po osiągnięciu przez 1 warstwę stanu umożliwiającego ruch pieszy albo dopiero po jej stwardnieniu tzn. po ok. 5 dniach.
Układanie płytek ceramicznych, gresu kamienia naturalnego, wykładzin podłogowych lub parkietu należy rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu zgodnie z zaleceniami zawartymi w kartach technicznych produktów.
Comments are closed.