Szpachlowanie ścian i sufitu to ważny etap przygotowania podłoża przed rozpoczęciem malowania czy przyklejanie tapet. Cały proces składa się z kilku etapów: uzupełnienia ubytków, wyrównaniu nierówności oraz nałożenia gładzi szpachlowej. Z tego poradnika dowiesz się, jak wykonać szpachlowanie krok po kroku.
Na czym polega szpachlowanie?
Szpachlowanie, zazwyczaj wykonywane jest przed malowaniem lub tapetowaniem. Konieczne jest wówczas, gdy na ścianie znajdują się nierówności i ubytki.
Szpachlowanie ścian można podzielić na trzy etapy:
- w pierwszym kroku uzupełniamy ubytki w ścianie, czyli dziury i pęknięcia. Wykonujemy maskowanie korytek po kablach elektrycznych itp. Do tego celu zazwyczaj stosowana jest zaprawa wyrównująca lub naprawcza, np. Keralevel Eco LR lub Geolite 10, albo zaprawa montażowa Prestocem Kerakoll, które pozwalają na szybkie rozpoczęcia następnego etapu robót;
- następnie wyrównujemy powierzchnię. Polega to na nałożeniu zaprawy wyrównującej na większą powierzchnię w celu jej wyrównania i uzyskania odpowiednio płaskiego podłoża pod nakładanie gładzi szpachlowych. Tutaj również stosujemy zaprawy wyrównujące jak Keralevel Eco LR. W przypadku ścian, podłoży betonowych możemy do tego celu użyć zapraw Geolite lub Geolite 40;
- na tak przygotowane powierzchnie można nakładać cienkowarstwowe gładzie szpachlowe pozwalające uzyskać bardzo gładką powierzchnię.
Masa szpachlowa, a gładź szpachlowa.
Warto w tym miejscu podkreślić, że zaprawa wyrównującai gładź szpachlowa to produkty, które służą do różnych zadań. Zaprawa wyrównująca to materiał, którego możemy używać w grubszej warstwie (do kilku centymetrów). Z kolei gładź szpachlowa to produkt wykorzystywany do wyrównywania powierzchni, cienkowarstwowy, na którym będziemy przyklejać tapety lub malować.
Zaprawa wyrównująca (naprawcza) zazwyczaj stosowana jest do:
- wypełniania ubytków, pęknięć na ścianie;
- wypełnienia otworów po gwoździach, wkrętach i kołkach;
- maskowania korytek po kablach elektrycznych i przewodów w instalacji wodnej;
- maskowania łączeń płyt gipsowych.
Gładź szpachlowa służy do:
- wygładzenia nierówności,
- wyrównywania struktury ścian.
Czym wykonujemy szpachlowanie? Wybór i przygotowanie masy szpachlowej.
Rodzaj zaprawy wyrównującej i gładzi szpachlowej, jaką zastosujesz do wykonania wyrównania ubytków w ścianie zależy od rodzaju powierzchni, wielkości ubytków, a także specyfiki pomieszczenia, w jakim wykonujemy remont.
Produkty dostępne na rynku służące do uzupełniania ubytków oferowane są jako suche mieszanki, które trzeba rozrobić z odpowiednią ilością wody. Masy wykończeniowe, gładzie szpachlowe mogą mieć one różne formy od produktów sypkich, które należy przygotować we własnym zakresie po tzw. zwane pasty, czyli produkty gotowe, które nie wymagają rozrabiania.
Rekomendowane zaprawy naprawcze Kerakoll:
- Keralevel Eco LR
- Prestocem
- Geolite ® 40, Geolite 10.
Rekomendowane masy wykończeniowe Kerakoll (na zewnątrz, do wewnątrz, pomieszczeń o dużej wilgotności):
- Rasobuild® Eco Top Fino – również na podłoża nienasiąkliwe
- Rasobuild® Eco Extrafino
Co będzie ci potrzebne? Narzędzia do szpachlowania.
Masa naprawcza i gładź szpachlowa to oczywiście nie wszystko. Musimy zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych narzędzi. Przed rozpoczęciem szpachlowania konieczna będzie wycieczka do jednego z marketów.
Potrzebne będą:
- paca gładka (rajberka) lub szpachla do sztablatury — oba narzędzia służą do rozprowadzania masy szpachlowej na ścianach i suficie;
- szpachelka malarska — sprawdzi się przy nakładaniu masy szpachlowej w miejscach trudno dostępnych, a także do nakładania masy na większą pacę;
- wiaderko na zaprawę;
- mieszarka lub wiertarka z mieszadłem;
- pędzel do gruntowania;
- papier ścierny;
- pace (kostki) do szlifowania gładzi.
Przygotowanie ścian i sufitu.
Zanim rozpoczniemy uzupełnianie ubytków za pomocą zaprawy naprawczej, musimy dokładnie oczyścić powierzchnię. Ze ścian należy usunąć pozostałości starych warstw, cementu, farby oraz wszystkie elementy, które nie trzymają się podłoża – luźne warstwy odchodzące farby, sparzone tynki, a także wszystkie wystające resztki piany czy gipsów.
Gruntowanie
W przypadku gdy podłoże, na którym mamy zamiar położyć gładź szpachlową jest chłonne, porowate, piaszczyste, kredowe, konieczne jest gruntowanie. Gruntowanie najlepiej wykonać jednym z preparatów gruntujących Kerakoll (np. Biogrip lub Primer A Eco).
Więcej na temat gruntowania ścian przeczytasz w artykule: Jak zagruntować podłoże przed układaniem płytek?
Uzupełnienie ubytków w ścianie
W kolejnym etapie musimy uzupełnić wszelkie większe nierówności i ubytki, które znajdują się w ścianie. Najlepiej wykorzystać specjalną masę naprawczą. Po wyschnięciu masy naprawczej można przystąpić do kolejnego etapu.
Zabezpieczenie narożników
W przypadku gdy narożniki będą szczególnie narażone na urazy mechaniczne należy je dodatkowo wzmocnić. W tym celu nakładamy na nie specjalne narożniki aluminiowe i zatapiamy je w masie naprawczej lub kleju.
Przygotowanie masy
Do wykończenia powierzchni ścian i sufitów najlepiej wykorzystać masy wykończeniowe Rasobuild® Eco Top Fino i Rasobuild® Eco Extrafino Produkty mają formę proszku, który należy rozrobić z wodą według instrukcji z opakowania.
- Masy wykończeniowe przygotujemy w czystym wiaderku.
- Na początku dodajemy 3/4 rekomendowanej przez producenta wody.
- Masa wykończeniową dokładnie mieszamy za pomocą wiertła wysokoobrotowego aż do uzyskania jednolitej konsystencji (dolewamę resztę wody).
Nanoszenie szpachli wykończeniowej.
- W ten sposób przygotowaną masę rozprowadzamy na powierzchni za pomocą szerokiej pacy gładkiej.
- Nanoszenie szpachli wykończeniowej najlepiej rozpocząć od narożników od dołu do góry. Staramy się nakładać masę ciągłym ruchem do momentu uzyskania pożądanej, równomiernej powierzchni.
- Warstwy szpachli wykończeniowej dociskamy, aby uzyskać dobrą przyczepność. W ten sposób usuwamy pozostałości powietrza.
- Podczas rozprowadzania masy szpachlowej należy utrzymywać narzędzia cały czas w czystości, aby uniknąć nierówności i grudek.
Szlifowanie (filcowanie) gładzi
Ostatnim etapem przygotowania podłoża i gładzenia jest wykonanie szlifowania (filcowania). Pozwala to na ostateczne wygładzenie i wykończenie powierzchni przed malowaniem czy tapetowaniem. Do szlifowania przystępujemy po całkowitym wyschnięciu szpachli wykończeniowej. Szlifowanie na sucho wykonujemy za pomocą specjalnej pacy-kostki, na którą nakłada się papier ścierny.
Po wykonaniu szlifowania ściana jest gotowa do kolejnych prac.
Comments are closed.