Czy da się wymienić płytki ceramiczne bez skuwania, gruzu i wszechobecnego pyłu? Tak. Rozwiązaniem jest przyklejenie nowej warstw płytek na starą. Jak przygotować podłoże do klejenia płytek na płytkę? Jaki klej do płytek zastosować?
Czy można zmienić wystrój łazienki bez skuwania starej warstwy płytek?
Gruntowny remont łączący się z wymianą starych płytek ceramicznych w kuchni, łazience czy innym pomieszczeniu dla wielu jest prawdziwym koszmarem. Oczami wyobraźni widzimy już siebie otoczonych stertą gruzu i pyłu z młotkiem lub przecinakiem w ręku mozolnie skuwających stare kafelki. Tymczasem remont pomieszczenia nie musi tak wyglądać. Można go znacznie uprościć i przyspieszyć. Z pomocą przychodzą nowoczesne preparaty gruntowe i zaprawy klejowe (np. Kerakoll H40® Bez Limitów®), które pozwalają na układanie płytek ceramicznych nawet na trudnych podłożach.
W przypadku gdy zależy ci na szybkim remoncie, a stan podłoża na to pozwala, rozwiązaniem będzie przyklejenie nowej warstwy płytek na starą.
Kiedy można stosować metodę klejenia płytki na płytkę?
Na początek warto uświadomić sobie, że nie zawsze metoda klejenia płytki na płytkę będzie dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze nową warstwę ceramiki możemy naklejać na starą tylko wewnątrz pomieszczenia. W żadnym wypadku nie należy w ten sposób “odświeżać” płytek na tarasie czy balkonie. Ważny jest również stan podłoża, które musi cechować się odpowiednią przyczepnością i strukturą. Z tego powodu przed przystąpieniem do remontu i podjęciem ostatecznej decyzji i musimy dokładnie sprawdzić stare płytki.
Sprawdzamy:
- Przyczepność
Sprawdź, czy stara warstwa nie straciła łączności z podłożem, czy płytki są dobrze przytwierdzone do ściany a poszczególne elementy nie odrywają się. W tym celu możesz delikatnie opukać płytki. Płytki, które nie przylegają dobrze, usuń. Miejsce wypełnij szybkowiążącą zaprawą klejącą lub szpachlówką cementową.
- Spoiny
Sprawdź stan i wygląd spoin i fug (np. czy się nie wykruszają).
Klejenie płytki na płytkę – przygotowanie podłoża
Stara warstwa płytek ceramicznych nie należy do podłoży łatwych do klejenia. Gładka powierzchnia, zdobienia i faktury znajdujące się na większości płytek ceramicznych powodują, że podłoże jest niechłonne i ma niskie zdolności adhezyjne.
- Przed rozpoczęciem klejenia należy dokładnie umyć i odtłuścić powierzchnię płytek i fug. Do mycia najlepiej zastosować płyn do mycia naczyń lub specjalny odtłuszczacz w sprayu. W przypadku znacznych zabrudzeń rekomendowane jest zastosowanie sody kaustycznej.
- Aby poprawić przyczepność płytek, warto je lekko zmatowić np. za pomocą papieru ściernego. Po wykonaniu tych czynności należy płytki jeszcze raz przetrzeć, odpylić i odkurzyć.
- Gruntowanie. Przy stosowaniu zwykłych klejów do płytek ostatnim etapem przygotowania płytek jest gruntowanie. Przy Kerakoll H40® Bez Limitów® ten krok można pominąć. Innowacyjna formuła kleju pozwala na klejenie nowej warstwy bez konieczności gruntowania.
Jaki klej do klejenia płytki na płytkę?
Do klejenia płytek w metodzie płytka na płytkę musimy zastosować klej o zwiększonej klasie przyczepności i elastyczności. Oznacza to, że w pierwszej kolejności należy szukać klejów z symbolami: C2 i S1 według normy PN-EN 12004. Klejem rekomendowanym przez wielu specjalistów do zastosowania do klejenia metodą płytka na płytkę jest Kerakoll H40® Bez Limitów®.
Kerakoll H40® Bez Limitów® jest jednoskładnikowym klejem żelowym o podwyższonych parametrach. Wyróżnia się się wysoką elastycznością i przyczepnością. Te cechy pozwalają na mocowanie płytek ceramicznych nawet na trudnych i wymagających podłożach, jakimi bez wątpienia są stare warstwy glazury. Kerakoll H40® Bez Limitów® pozwoli Ci trwale zamontować płytki a wnętrze zyska nowy wygląd bez skuwania i czasochłonnych zabiegów.
{{Tabelka ze specyfikacją kleju Kerakoll H40® Bez Limitów®}}
Comments are closed.