Spoina do płytek zapewnia nie tylko estetykę wykończenia, ale również trwałość i wytrzymałość okładziny ceramicznej. Jakimi zasadami należy kierować się przy ustalaniu szerokości fug między płytkami?
Fuga szeroka czy wąska — czy ma to znaczenie?
Wypełnienie przestrzeni między płytkami specjalną fugą ma znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale również funkcjonalnych.
Odpowiednio dobrana fuga, cechująca właściwymi parametrami, zabezpiecza płytki przed wnikaniem wody, wilgocią, a także uszkodzeniami mechanicznymi.
Fuga dopasowana kolorystycznie do płytek pełni również funkcje dekoracyjne. Stanowi przysłowiową “kropkę nad i”. Podkreśla układ i piękno płytek ceramicznych na ścianie czy podłodze.
Przed rozpoczęciem układania płytek, oprócz wyboru określonego układu, musimy podjąć również jeszcze jedną decyzję: ustalić szerokość fug między płytkami oraz szerokość i rozmieszczenie szczelin dylatacyjnych.
Dlaczego? Istotne jest to z dwóch powodów.
- Ze względów dekoracyjnych i estetycznych — pozostawienie za dużej odległości między małymi płytkami lub zbyt wąskich szczelin pomiędzy płytkami o dużych rozmiarach, może negatywnie odbić się na całej wizualnej stronie okładziny ceramicznej.
- Ze względów technicznych i funkcjonalnych. Płytki ceramiczne pod wpływem wysokiej temperatury rozszerzają się a pod wpływem niskiej temperatury kurczą, czyli ulegają tak zwanej deformacji liniowej. Odpowiednia szerokość szczeliny między płytkami pozwala na kompensację odkształceń. Szczególnie ma to znaczenie na podłożach, które narażone są na duże skoki i zmiany temperatury: płytkach położonych na systemach ogrzewania podłogowego czy na tarasach i balkonach.
Kiedy wąska fuga do dużych płytek?
W ostatnim czasie modne stało się stosowanie stosunkowo wąskich fug w połączeniu z płytkami wielkoformatowymi. To rozwiązanie podyktowane jest przede wszystkim względami estetycznymi. Wąskie fugi wyglądają po prostu lepiej, a cała posadzka prezentuje się spójnie i atrakcyjnie. Należy jednak podkreślić, że tego typu rozwiązanie możliwe jest tylko wtedy gdy parametry podłoża na to pozwalają – posadzka montowana jest wewnątrz budynku, w którym nie ma dużych zmian temperatur, a pod podłogą nie ma ogrzewania. Najczęściej wąskie fugi stosuje się przy wykonywaniu posadzki w pomieszczeniach łączonych np. kuchnia z jadalnią i hol. Zawsze tego typu rozwiązanie trzeba uzgodnić ze specjalistą i dokładnie zaplanować szczeliny dylatacyjne podziałowe i obwodowe.
Co ma wpływ na szerokość fugi?
Na szerokość przerwy między płytkami ma wpływ kilka czynników. Do najważniejszych z nich należą: rozmiary płytek ceramicznych lub gresowych, podłoże i warunki, w jakich będzie montowana okładzina.
Szerokość fugi a temperatura i środowisko
Szerokość fugi odgrywa istotną rolę szczególnie na podłożach, na których potencjalnie istnieje duża odkształcalność i zagrożenie rozszerzaniem płytek.
Dotyczy to przede wszystkim:
- posadzek układanych na ogrzewaniu podłogowym,
- balkonów, tarasów, elewacji, schodów zewnętrznych, basenów a także miejsc nastawionych na duże nasłonecznienie lub narażonych na duże oddziaływanie ciepła.
Wielkość płytek a szerokość fugi
Podstawowa zasada mówi, że szerokość spoiny powinna być wprost proporcjonalna do wielkości płytki. Innymi słowy, szerokość spoiny wzrasta odpowiednio do wielkości płytek. Poniżej sugerowane szerokości spoiny. Podane parametry dotyczą przede wszystkim szerokości fugi na podłożach odkształcalnych i w okładzinach układanych na zewnątrz.
Instytut Techniki Budowlanej w swoich publikacjach zaleca, aby szerokości fug były następujące:
- płytki o boku do 10 cm: ok 2 mm,
- płytki o boku od 10 do 20 cm: ok. 3 mm,
- płytki o boku od 20 do 60 cm: ok. 4 mm,
- płytki o boku powyżej 60 cm od 5 do nawet 20 mm.
Fugabella® Color pokrywa cały ten zakres szerokości.
Wybór fugi a szerokość spoin
Planowana szerokość spełnienia to również bardzo ważne kryterium przy zakupie fugi. Na rynku dostępne są dwa rodzaje fug: fugi wąskie i szerokie. Pierwsze z nich mogą być stosowane do spoin o szerokości około 5-7 mm. Fugi szerokie przeznaczone są do spoinowania płytek wielkoformatowych, gdzie przerwy między płytkami mogą wynosić nawet 2 cm (np. Fugabella® Color).
Comments are closed.