Fugowanie jest ostatnim etapem wykończenia ceramiki ściennej lub podłogowej i stanowi przysłowiową „kropkę nad i”. Kolor fugi jest ważny głównie ze względów estetycznych. Jakimi zasadami kierować się przy doborze koloru zaprawy do spoinowania?
Dlaczego rodzaj fugi ma znaczenie?
Fugowanie wieńczy cały proces układania płytek na ścianie i podłodze. Fuga wpływa na użytkowanie oraz trwałość posadzki i okładziny ściennej. Zapobiega niszczeniu płytek i odgrywa istotną rolę w utrzymaniu czystości i nieprzepuszczalności powierzchni. Z tego powodu przy dopasowaniu fugi do płytek powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. W pierwszej kolejności uwzględniamy typ fugi, rozmiar płytek i szerokość spoiny. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak wybrać fugę do płytek?
Ostatnim kryterium, oprócz kwestii technicznych, jest estetyka. Prawidłowo dopasowana, komponująca się ze stylistyką pomieszczenia i fakturą płytek fuga, uwypukli piękno okładziny ceramicznej i podkreśli styl wnętrza. Źle dobrana fuga może całkowicie zniszczyć efekt naszej pracy i sprawi, że płytki stracą cały blask i urok.
Zasady doboru fugi do płytek
Zasady wybór kolorów do płytek w dużej mierze zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Istotna jest oczywiście faktura i kolorystyka płytek a także aranżacja samego pomieszczenia. Kierujemy się nie tylko indywidualnymi preferencjami i gustem, ale także zwracamy uwagę na bieżące trendy. Jedno jest pewne: decyzji o tym, jaki kolor fugi dopasować do płytek białych, szarych, beżowych czy z czerwonej cegły nie należy podejmować w pośpiechu, a wybór nie jest łatwy. Na szczęście już minęły czasy, kiedy przy układaniu płytek mogliśmy wybierać jedynie między białą, szarą i ciemną spoiną. Producenci, w tym Kerakoll, oferują zróżnicowaną gamę kolorystyczną np. spoina cementowo‑żywiczna Fugabella® Color dostępna jest w 50 kolorach! Jak spośród takiej mnogości odcieni i barw wybrać fugę, która idealnie będzie się komponować ze wzorem na płytkach? Jakimi zasadami kierować się przy wyborze koloru fugi?
Pamiętajmy, że płytek i fugi nie układamy w próżni. Zawsze muszą one współgrać z pozostałymi elementami pomieszczenia jak urządzenia ceramiczne czy meble łazienkowe. Z tego powodu kolor płytek i wzory na płytkach ceramicznych nie powinny być jedynymi punktami odniesienia przy dobieraniu odcienia fugi. Przy podejmowaniu decyzji warto rozważyć również następujące kwestie:
- Jakiego koloru są płytki lub jakie kolory dominują we wzorze na płytkach?
- Jaka jest kolorystyka pomieszczenia, podłogi, mebli?
- Czy fuga ma współgrać określonym stylem łazienki (np. glamour, loft, skandynawski)?
- Czy powierzchnie ścian i podłogi są błyszczące, czy matowe?
- Czy oprócz płytek w pomieszczeniu zastosowano również inne materiały np. marmury i pozostałe kamienie naturalne?
Odpowiedź na te pytania może zdecydowanie ułatwić ci podjęcie decyzji o wyborze koloru fugi.
Jak wybrać kolor fugi do jednolitej płytki ceramicznej?
W przypadku płytek o jednolitej strukturze i kolorze masz nieco ułatwione zadanie. Możesz wybrać fugę w odcieniu ciemniejszym i jaśniejszy niż płytka lub w kolorze kontrastowym.
Dopasowany odcień
Jeżeli chcesz, aby płytki ceramiczne wtapiały się w pomieszczenie, zdecyduj się na wybór najbardziej zbliżonego odcienia. Szczególnie zalecane jest to w przypadku płytek jasnych — białych, kremowych, écru. Dobierając fugi w podobnym kolorze, optycznie powiększysz pomieszczenie.
Ciemniejszy odcień
Ciemniejszy odcień fugi to najlepsze rozwiązanie, gdy chcesz podkreślić kolor lub motyw zdobniczy na płytce. To doskonała opcja, gdy płytki są ułożone w efektowny wzór (np. plaster miodu czy jodełkę) a ty chcesz to uwypuklić.
Jaśniejszy, stonowany odcień
Do płytek o wyrazistej kolorystyce lub z kontrastowymi wzorami najlepiej sprawdzą się fugi jaśniejsze i bardziej stonowane.
Kolor kontrastowy
Doskonałym sposobem na ożywienie ceramicznych płytek jest wprowadzenie koloru kontrastowego lub wyraźnie odróżniającego się od reszty płytek. Robisz to wówczas, gdy chcesz podkreślić układ płytek i wprowadzić dynamikę do pomieszczenia. Zaprawa spoinująca podkreśli kształt, wzór i układ płytek.
Pamiętaj, że wybór kontrastowego koloru fugi jest odważnym posunięciem. Aby nie popełnić błędu i nie zepsuć efektu wizualnego okładziny ceramicznej, warto wcześniej skonsultować się w tym zakresie ze specjalistą np. projektantem wnętrz.
Jakie wybrać kolor fugi do wielokolorowej płytki?
Dobór koloru fugi do płytki z określoną fakturą i kilkom kolorami jest znacznie trudniejszym zadaniem. W tym przypadku możesz korzystać z kilku opcji:
- Dopasować fugę do jednego z kolorów tworzących wzór na płytce (przetestuj różne warianty, zaczynając od neutralnego koloru)
- Wybrać jaśniejszy lub ciemniejszy odcień, który będzie kontrastował ze wszystkimi kolorami we wzorze na płytce (to sprawdza się wówczas, gdy żaden z kolorów nie jest ekstremalnie ciemny lub jasny).
- Zdecydować się na stonowany, neutralny kolor, który nie będzie zakłócał wzoru (np. jasny czy kremowy)
- W przypadku płytek o fakturze marmuru (z żyłkami) wybrać zaprawę w kolorystyce żyłki.
- Gdy na ścianie lub posadzce znajdują się dwie różne płytki, wybrać kolor fugi, który pasuje do obu.
Jak dobrać fugę do płytek drewnopodobnych?
Płytki drewnopodobne są coraz częściej wybieraną opcją przy aranżacji łazienki zarówno na ścianach, jak i podłodze. W przypadku wyboru kolorystyki do płytek w odcieniu drewna obowiązują dokładnie takie same zasady jak w przypadku płytek ściennych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie fugi, która będzie korespondować z fakturą drewna, kolorystyką słojów na płytkach. Najpopularniejsze są fugi w odcieniach szarości, a także beże i głębokie brązy.
Spójny, jednolity wygląd podłogi osiągniesz, stosując fugę nieco jaśniejszą niż w fakturze płytek.
Do płytek drewnopodobnych najlepiej wybrać fugi utrzymane w tej samej gamie kolorystycznej i podobnej strukturze jak Fugalite Bio Parquet.
Jak nie popełnić błędu przy wyborze fugi?
Przetestuj kolor fugi.
Przy wyborze koloru nie możesz sugerować się kolorami prezentowanymi na opakowaniach, stronie WWW czy katalogach. To barwy zbliżone, które nie będą w 100% odpowiadać faktycznemu kolorowi fugi po wykonaniu spoinowania. Aby idealnie dopasować kolor fug do płytek, musisz przede wszystkim przyjrzeć się rzeczywistym próbkom we wzornikach kolorów i skonsultować kolor fugi z projektantem i specjalistą.
Jeżeli nie jesteś pewien rozwiązania i koloru, przetestuj go na płytkach zapasowych przyklejonych np do płyty gipsowo-kartonowej.
Sprawdzaj skład fugi.
Kolory w niektórych typach fug oferowanych na rynku po pewnym czasie mogą blaknąć. Aby uniknąć takiej sytuacji, wybieraj fugi, które cechują się składem zapewniającym trwałość koloru np. Fugabella® Color. To zaprawa cementowo-żywiczna oparta na naturalnych składnikach mineralnych zapewnia głębokie, wyraźne i jednorodne barwy, które cechują się trwałością i solidnością. W ten sposób nawet po długim czasie od położenia płytek fugi utrzymują swój kolor i będą stanowić efektowne wykończenie okładziny ceramicznej.
Comments are closed.