Fugowanie, czyli wypełnienie odpowiednią spoiną przestrzeni między płytkami, jest ostatnim etapem montażu okładziny ceramicznej na podłodze lub ścianie. Okazuje się, że nawet przy tej z pozoru prostej czynności możemy popełnić pewne błędy, które negatywnie odbiją się na estetyce, a także trwałości i wytrzymałości spojenia. Przygotowaliśmy dla państwa zestaw sześciu najczęściej popełnianych błędów, wraz z poradami jak ich uniknąć!
1. Fugowanie przed wyschnięciem warstwy kleju
Z fugowaniem nie należy się spieszyć! Trzeba pamiętać, że wypełnianie spoin między płytkami rozpoczynamy dopiero wówczas, gdy przeschnie warstwa kleju, który zastosowaliśmy do mocowania płytek ceramicznych.
Czas schnięcia kleju różni się w zależności od produktu, specyfiki podłoża, materiałów, a także przeznaczenia powierzchni, na której będą układane płytki. Na przykład – na całkowite wyschnięcie kleju H40® Bez Limitów® będziemy czekać od 12 do 30 godzin. W tym pierwszym przypadku dotyczy to płytek układanych na ścianie w temperaturze 23 °C, a w drugim – przy montażu podłogi w temperaturze minimum 5 °C.
2. Nieodpowiednio oczyszczona powierzchnia
W trakcie układania płytek między szczelinami pozostają resztki kleju, które wymagają usunięcia. Przed rozpoczęciem fugowania musimy dokładnie te szczeliny oczyścić. Pozostałości kleju zmieszane z fugą będą między płytkami wyglądać nieestetycznie. Poza tym, na źle oczyszczonej powierzchni fuga będzie po prostu gorzej się trzymać, co może doprowadzić do jej kruszenia i wypadania.
Czyszczenie przestrzeni między płytkami należy rozpocząć zaraz po wyschnięciu kleju. Nie należy z tym zwlekać, ponieważ klej w miarę upływu czasu będzie coraz trudniejszy do usunięcia. Niezwykle istotna jest również technika czyszczenia płytek. W żadnym wypadku nie należy wykorzystywać do tego ostrych, nieprzystosowanych przedmiotów, np. śrubokręta. Co prawda usuniemy nim klej, ale również możemy porysować płytki.
Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzi się ostry nóż z wymiennym ostrzem, którym możemy w sprawnie i szybko usunąć nadmiar kleju z powierzchni płytek. Dodatkowo, szczeliny należy oczyścić z pyłu i części kruchych – zrobimy to np. przy pomocy odkurzacza.
Przed fugowaniem trzeba dokładnie umyć okładzinę, najlepiej za pomocą gąbki i czystej wody. Należy unikać przy tym pozostawiania nadmiaru wody w szczelinach. W momencie, gdy powierzchnia wyschnie, można przystąpić do spoinowania.
3. Niewłaściwe mieszanie fugi
Niezwykle ważna jest również konsystencja masy. W tym względzie należy dokładnie stosować się do wytycznych podanych przez producenta. Stosując niewłaściwe proporcje i technikę mieszania – uzyskamy odmienny odcień koloru, a końcowe parametry samej fugi będą obniżone. Poza tym fuga, której konsystencja będzie zbyt gęsta lub zbyt rzadka, nie wypełni odpowiednio przestrzeni między płytkami – co odbije się na jej trwałości i wytrzymałości.
Oprócz proporcji składników, ważny jest również odpowiedni sposób mieszania. Przykładowo przygotowywanie fugi Fugabella® Color wymaga użycia wolnoobrotowego mieszadła elektrycznego, najlepiej z pionową listwą. Idealna mieszanka powinna mieć gładką konsystencję bez grudek.
4. Nieprawidłowa aplikacja fugi / niewłaściwe narzędzia
Błędy popełniamy również w trakcie aplikacji fugi, stosując złą technikę czy też nieodpowiednie akcesoria. W żadnym wypadku nie stosujmy drewnianych ani metalowych narzędzi. Spoinowania najlepiej wykonywać za pomocą pacy z gumową nakładką – dzięki temu będziemy mieli pewność, że w trakcie wypełniania spoin nie porysujemy powierzchni płytek. Przy fugowaniu większych powierzchni sprawdzi się również specjalny pistolet do fugowania.
Fugę trzeba nakładać na małe obszary, intensywnie wcierając ją w spoiny. Upewnij się, że spoiny są całkowicie wypełnione masą. Prowadź szpachlę pod kątem do spoin – to pozwoli uniknąć „wychodzenia” fugi ze szczelin. Po nałożeniu fugi, daj jej czas na wyschnięcie. Trzeba odczekać kilka minut, aż zaprawa przestanie się kleić.
Gdy fuga powierzchniowo przeschnie, przystąp do jej profilowania i usunięcia nadmiaru. Użyj do tego specjalnej pacy z gąbką, którą najpierw namocz w wodzie, a następnie przy jej pomocy delikatnie usuń nadmiar fugi. Pamiętaj, by gąbkę często płukać.
Podczas profilowania trzeba uważać, aby nie usunąć zbyt dużo fugi ze szczelin. Zbyt duże zagłębienia mogą obniżać estetykę wykończenia i sprzyjać gromadzeniu się trudnego do usunięcia brudu.
5. Nieprawidłowe czyszczenie płytek
Po wykonaniu spoinowania musimy odczekać do momentu, aż spoina zacznie twardnieć – najczęściej od 15 do 30 minut. Nie należy zwlekać z czyszczeniem, ponieważ po całkowitym stężeniu trudniej nam będzie usunąć brud i doczyścić płytki.
Do czyszczenia powierzchni wykorzystujemy wilgotną gąbkę. W ten sposób unikamy wybierania materiału ze spoin. Wykonujemy okrężne ruchy, jednocześnie starając się, aby nie wybierać nadmiernie spoiny znajdującej się między płytkami.
Po pierwszym myciu dobrze jest zmienić wodę i ponownie przemyć płytki, wygładzając powierzchnię do określonego poziomu. Po stwardnieniu spoiny przecieramy płytki jeszcze raz suchą i miękką szmatką aby wytrzeć nalot pozostały na płytkach.
6. Brak pielęgnacji / ochrony fugi
Fuga, tak jak płytki, spełnia nie tylko estetyczne zadanie. Spoina wypełniająca przestrzeń między płytkami uniemożliwia przedostanie się wody pod okładzinę. Fuga, która się kruszy i wypada – z oczywistych względów tego zadania spełniać nie będzie.
Aby fuga na długo utrzymała swoją trwałość i nieprzepuszczalność, powinna być odpowiednio pielęgnowana i konserwowana. O tym często zapominamy, co jest niewątpliwym błędem. Do konserwacji służą specjalne preparaty i impregnaty, które po nałożeniu tworzą na warstwie fugi specjalną, niewidzialną powłokę zabezpieczającą ją przed przenikaniem pary wodnej i wilgoci, a także poprawiającą jej odporność na zabrudzenia. Po zastosowaniu impregnatu możemy być pewni, że fuga przez długi czas będzie wyglądała efektownie, a także spełniała swoje zadanie np. w łazience czy kuchni.
Podsumowując: fugowanie płytek to nie tylko kwestia estetyki, ale również trwałości i funkcjonalności powierzchni. Zasady, które przedstawiliśmy, pomogą uniknąć typowych błędów i zabezpieczyć płytki na długie lata.
Pamiętaj, że poprawne fugowanie to połowa sukcesu w przypadku montażu płytek ceramicznych, więc warto poświęcić na to odpowiednią ilość czasu i uwagi.
Comments are closed.